ثبت عوارض واکسن‌های کرونا

محمد مهدی گویا درباره ثبت عوارض واکسن‌های کرونا در کشور افزود: تک تک واکسن‌های کرونا که در کشور تزریق می‌شوند اگر عوارضی داشته باشند هم در سامانه سیب معاونت بهداشت وزارت بهداشت و هم در سامانه تی تک سازمان غذا و دارو با پر کردن فرم‌های ثبت عوارض، ثبت و بررسی می‌شود و خوشبختانه تاکنون هیچ یک از انواع واکسن‌های تزریق شده در کشور عوارض جدی و نگران کننده‌ای نداشته اند.

وی که خود هفته گذشته در طرح کارآزمایی بالینی واکسن کوبایی سابرینا که قرار است به طور مشترک با انستیتو پاستور ایران در کشور تولید شود، شرکت کرده و این واکسن را تزریق کرده بود به خبرنگار ایرنا گفت: تزریق این واکسن هیچ عوارضی برای من نداشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در ایران تاکنون چهار نوع واکسن کرونای وارداتی برای واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹ وارد شده که شامل واکسن اسپوتنیک وی روسیه، واکسن سینوفارم چین، واکسن آسترازنکا تولید کره جنوبی و واکسن کواکسین تولید هند است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، هیچ یک از این واکسن‌ها پس از تزریق عوارض جدی نداشته اند و عمدتا با یک یا دو روز تب یا بدن درد مختصر همراه بوده است.

 

داوود یادگاری، فوق تخصص عفونی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفته است: واکسن کرونا برای هیچ یک از افراد و بیماران منع مصرف ندارد، مردم نباید برای زدن واکسن نگرانی داشته باشند، همه واکسن‌های تایید شده‌ای که در ایران و جهان استفاده می‌شود، علیه کرونا ایمنی ایجاد می‌کنند، البته ممکن است میزان ایمنی زایی برخی واکسن‌ها از برخی دیگر بیشتر باشد، اما با توجه به محدودیت تعداد واکسن ها، هر واکسنی که به گروه‌های اولویت دار معرفی شد، بزنند و منتظر نشوند یک واکسن خاص در دسترس آنان قرار بگیرد.

به گفته وی، واکسن کرونا به طور نسبی برای درصد بالایی از افرادی که این واکسن را تزریق می‌کنند، ایمنی ایجاد می‌کند. کسانی که واکسن می‌زنند هم خود ایمن می‌شوند و هم اطرافیان آن‌ها کمتر در معرض خطر بیماری قرار می‌گیرند و اگر دامنه واکسیناسیون در کشور گسترش پیدا کند می‌تواند به قطع زنجیره انتقال بیماری کمک کند.

وی افزود: تاکنون ثابت نشده که واکسن کرونا برای هیچ یک از افراد یا حتی بیماران ضرری داشته باشد یا ایمنی ایجاد نکند، البته ممکن است بعد از تزریق واکسن یکی دو روز علائم خفیفی مثل تب یا درد باشد که رفع می‌شود. واکسن‌های موجود تا حد زیادی علیه ویروس‌های کرونای موجود در کشور از جمله ویروس انگلیسی مصونیت ایجاد می‌کنند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده اند به هیچ عنوان بعد از تزریق، بیماری را به دیگران منتقل نمی‌کنند. نکته بسیار مهم دیگر این است که برخی افراد برای کاهش درد پس از واکسن یا ترس از لخته شدن خون بعد از تزریق واکسن به مصرف قرص استامینوفن یا آسپرین یا داروی دیگری مصرف می‌کنند که کار خطرناکی است و اصلا توصیه نمی‌شود. نباید همزمان با واکسن، دارویی برای کاهش عوارض موقت واکسن استفاده شود، زیرا عوارض این کار از عوارض خفیف واکسن به مراتب بیشتر است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، حدود دو میلیون واکسن کرونا از انواع اسپوتنیک وی، سینوفارم چین، کوواکسین هند و آسترازنکا (از کره جنوبی) وارد شده است. هلال احمر جمهوری اسلامی نیز روز شنبه اعلام کرد محموله بزرگ یک میلیون دوزی واکسن کرونا را از چین وارد کرده که با احتساب آن کل واکسن‌های کرونای وارد شده به کشور به بیش از سه میلیون دوز می‌رسد.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون ۹۵۶ هزار و ۴۲۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۱۸ هزار و ۶۳۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۴ دوز رسید.

سعید نمکی، در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور آمده است: بنا به گزارشات واصله تعدادی از سالمندان بالای ۸۰ سال در سراسر کشور به خصوص شهر‌های بزرگ به دلیل عدم ثبت اطلاعات در سامانه‌های وزارت بهداشت، از طریق مراکز جهت تزریق واکسن کووید ۱۹ دعوت نشده‌اند. با عنایت به اینکه قرار بود به محض شروع به کار سامانه جامع جدید، ثبت نام اینگونه عزیزان انجام و با تعیین وقت قبلی دعوت شوند، ولی افراد یاد شده بدون اطلاع قبلی به مراکز مراجعه می‌نمایند، لذا در این رابطه ضروری است موارد زیر رعایت شود:

۱- در سطح شبکه‌های شهرستان‌ها اطلاع رسانی گسترده صورت گیرد که به محض اعلام مشخصات سامانه جدید، این افراد ثبت نام نموده و سپس جهت تزریق واکسن دعوت شوند.

۲- به افراد بالای ۸۰ سال که مطلع نبوده‌اند و بدون هماهنگی مراجعه می‌نمایند، واکسن تزریق شده و در سامانه ثبت شود تا این عزیزان دچار زحمت مضاعف نشوند.

۳- انجام واکسیناسیون در تمامی روز‌های هفته به ویژه ایام تعطیل و پنجشنبه‌ها بدون وقفه و به صورت ۲ شیفت کماکان ادامه یابد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *